Vrijwilligers in vaccinatiecentra

Luc HAEMELINCK

  • Nadine ANECAERT
  • Jolien DECLERCQ
  • Luc HAEMELINCK
  • Dirk VAN HENDE
  • Daniël VANDEWALLE
Redactie: Jan Bleyenberg en Rachel Magerman

Jolien DECLERCQ
Haeghensgoed – Laarne

vrijwilliger vaccinatiecentra Wachtebeke en Wetteren

Wie is…
Ik ben Jolien, 25 jaar, voltijds pediatrisch verpleegster in het AZ Oudenaarde.

Werd u gevraagd als vrijwilliger?
Ik heb mezelf kandidaat gesteld omdat ik ervan overtuigd ben dat hoe meer mensen er helpen bij de vaccinatie, hoe vlugger wij terug een normaal leven kunnen leiden. Ik ben zeer blij dat ik mijn steentje kan bijdragen…

Wat is uw taak?
Er zijn 3 functies voor de verpleegkundigen: een vragenlist met info over de te vaccineren persoon invullen met hulp van de computer, de apotheker helpen om de medicatie voor te bereiden en het vaccin zelf toedienen.
Pfizer komt toe in poeder en moet nog opgelost worden, Astrazeneca is kant en klaar. Later volgt Moderna nog. Wij kregen bij de start een volledige uitleg over de verschillende aandachtspunten en elke werkdag wordt een korte briefing gehouden.

Werkuren?
Via een App kunnen wij onze beschikbare data/uren opgeven. Soms heb ik een shift van 3 uur maar ik heb er ook al een van 8 uur gehad. Het maximum is 4 tot 5 uur. Momenteel werk ik 1 tot 2 dagen per week en ontvang daarvoor een vrijwilligersvergoeding.
In Puyenbroeck alleen al werken er 280 verpleegkundigen. In de zomer zullen die meer dan nodig zijn als er veel vaccins beschikbaar zullen zijn. Momenteel wordt er in beide centra 3 tot 4 dagen per week gewerkt met een capaciteit van 1.000 vaccinaties per dag. Per centrum kunnen wij maximaal tot 2.000 mensen per dag inenten. Alles is afhankelijk van de leveringen uiteraard.

Taakverdeling
De stewards regelen het verkeer op de parking, tonen de mensen aan de ingang welke lijn ze dienen te volgen, meten de temperatuur en zorgen voor
hulp in de wachtzalen.
Daarnaast hebben we de onthaalmedewerkers die helpen met het invullen van de documenten. Dan heb je de coördinatoren die alles in het centrum zelf regelen maar ook onderling contact hebben met andere centra. Naast de vaccinatoren is er ook een apotheker en een dokter aanwezig.

Schrik voor besmetting?
Alles gebeurt achter plexiglas met mondmasker en wij zijn reeds gevaccineerd. Dus neen, ik heb geen schrik.

En hoe reageren de mensen na hun prik?
Wij zijn momenteel bezig met de 80+ en die zijn super gelukkig, zó
content, zó trots dat er nu enig perspectief voor hen in zicht komt.
Er was een oudere dame die mij na de vaccinatie vroeg of ze nog een “goeien” kon drinken in de wachtzaal of krijgen we hier helemaal niets!

Wat na Corona?
Gewoon samen met een hoop vrienden in de zomer een tuinfeest geven.
Allemaal “samen” in plaats van “apart” nu.

Datum interview: 5 april 2021

Daniël VANDEWALLE
Klaverakker – Heusden

vrijwilliger vaccinatiecentrum Wachtebeke

Wie is?
Ik ben een gepensioneerde arbeider die de laatste jaren van mijn loopbaan in de technische dienst van het woon- en zorgcentrum Sint-Jozef te Gent gewerkt heeft.

Werd u gevraagd als vrijwilliger?
Door het ronddragen van de mondmaskers in onze gemeente stond ik automatisch op de vrijwilligerslijst en kreeg daardoor een oproep of ik interesse had om te gaan meehelpen in het vaccinatiecentrum. Ik heb mij dan opgegeven omdat ik mij graag ten dienste wil stellen van de mensheid, “leuk” om dat allemaal te doen, ondersteunen, helpen,…

Wat doe je daar precies?
Ik ben steward in het centrum zelf. Aan de inkom ontvangen wij de mensen, meten hun koorts en sturen die dan door naar een collega die dan hun identiteit en afspraakuur checkt. Ze krijgen dan een sticker (geel, blauw, groen of rood – de aanduiding voor de te volgen lijnen) en komen in een pre-wachtruimte. Vervolgens begeleiden we ze, volgens kleurlijn, naar stoelen aan de verpleging.
Voor elke aanvang van onze shift krijgen wij een briefing van de coördinatoren die een checklijst overlopen met betrekking tot de veiligheid, gebruik van gsm, evacuatie bij brand. Voor de nieuwe mensen is er telkens een speciale begeleiding voorzien.

Werkuren?
Via een App kan ik mijn beschikbare data en uren opgeven. Dan krijg ik een mail terug met de voor mij mogelijke werktijden. Het kan in de voormiddag zijn vanaf 08:30 (de vaccinatie zelf start om 09:00) tot 12:45. Dan neemt een andere ploeg de taken over tot 17:00. Men kan zich ook opgeven voor een volledige dag maar ik hou het bij een halve dag en dit 4 dagen per week.
Per shift werken er een 30-tal mensen.
Het aantal vaccinaties varieert enorm, volgens beschikbaarheid, tussen de 300 en 800 per dag. Maar vanaf nu komt alles in een stroomversnelling en men spreekt al om 7 dagen op 7 open te zijn.
De vrijwilligersvergoeding die ik daarvoor zal ontvangen zal ik integraal storten aan het kinderkankerfonds waar ik mij voor inzet.

Hoe verloopt zo’n vaccinatie?
Van zodra de mensen op de parking toekomen worden die opgevangen door stewards die rekening houden met hun mobiliteit en beschikken, indien nodig, ook over rolstoelen. Zij regelen daar ook het verkeer, tonen de mensen aan de ingang welke lijn, allen verschillend van kleur, ze dienen te volgen.
Zoals gezegd meten we dan de temperatuur en zorgen voor hulp in de wachtzalen. Mensen die te vroeg zijn nemen eerst plaats in een wachtruimte en worden dan op het voorziene tijdstip uitgenodigd om zich naar de balie te begeven.
In een kort gesprek stellen de verpleegkundigen, een aantal vragen (ziekteverschijnselen, medicatie,… ) aan de te vaccineren personen.
Dan worden de mensen naar een andere ruimte gestuurd waar ze dan wachten op de vaccinatie.
Na de inenting dient men nog 15 minuten te blijven, onder toezicht van een steward, die helpt waar nodig en toekijkt of iedereen zich wel goed voelt.
Er is altijd een apotheker en een dokter aanwezig.
Wij hebben allen een walkie-talkie en dragen ter herkenbaarheid, een hesje van verschillende kleur: de stewards geel, de verpleegkundigen groen, de coördinatoren wit, de apothekers blauw, de arts rood.

Schrik voor besmetting?
Absoluut niet! Mijn eerste werkdag werd ik al een eerste maal ingeënt omdat er vaccinaties over waren.

Hoe reageren de mensen?
Super, super tevreden! Zo blij maar dan ook zo blij over de goede organisatie en de appreciatie naar iedereen is enorm.
Wij proberen de mensen op hun gemak te stellen, hen af te leiden, … met een persoonlijke babbel, een grapje, een kwinkslag.
Zo was er een dame die ik hielp met de rolstoel en mij beloofde om me later eens te trakteren!

Wat na Corona?
Terug met familie en vrienden samen zijn – een echt gemis nu – en zoveel mogelijk genieten!

Datum interview: 13 april 2021 via WhatsApp

Luc HAEMELINCK
Vrijwilliger vaccinatiecentra Wachtebeke en Wetteren

Wie is?
‘Ik ben Luc en geboren in 1955, verpleger – niet onbelangrijk nu, en sedert 1 jaar met pensioen. Ik ben ook coördinator bij de Vlerk, buitenschoolse opvang en kinderdagverblijf
te Merelbeke.’

Werd je gevraagd als vrijwilliger?
‘Zodra ik te horen kreeg dat men vrijwilligers zocht, heb ik mezelf meteen vrijwillig aan- geboden. Als verpleegkundige vond ik dat ik mijn steentje het beste kon bijdragen om het risico zo vlug mogelijk te gaan beperken en te evolueren naar het normale leven.’

Wat doe je daar precies?
‘Ik heb mij opgegeven voor de 3 functies die verpleegkundigen daar kunnen uitvoeren:
het klaarmaken van de spuiten;
met behulp van de computer, het afnemen van de anamnese, een kort gesprek met de te vaccineren persoon. Mensen met teveel allergieën kunnen geweigerd worden maar
de arts zal altijd beslissen;
het vaccineren zelf.
Wij kregen op voorhand de nodige informatie, vooral over de uit te voeren handelingen bij het gebruik van de computer. Bij mijn start zelf
heeft de aanwezige arts mij een uitgebreide uitleg verstrekt.
Tot op heden heb ik enkel maar gevaccineerd, vooral met Astrazeneca of Pfizer, afhankelijk van de beschikbaarheid. De mensen weten, na bevestiging van hun aanwezigheid, welk vaccin men zal toedienen.’

Werkuren?
‘Via een app kunnen wij onze beschikbare data/uren opgeven. Soms heb ik tot 50 uitnodigingen voor beide centra in 1 week, telkens voor een halve dag voor een shift van 4 uur. Ik kan dan mijn keuze bevestigen en krijg vervolgens een oproeping om te vaccineren. Deze week werden dat 2 shiften maar als er meer vaccins beschikbaar zijn, zal ik uiteraard meer ingezet worden. Ik ontvang daarvoor een vrijwilligersvergoeding waar ik zeker niet zit op te wachten!
De ploeg Wachtebeke/Wetteren telt een 500- tal vrijwilligers. Het is de bedoeling, wanneer er voldoende vaccins zijn, beide centra 7 dagen op 7 open zullen zijn. In Wetteren alleen al zijn er 8 vaccinatoren die om de 2 minuten iemand inenten.’

Taakverdeling
‘De organisatie verloopt fantastisch… Zodra de mensen op de parking toekomen, worden ze opgevangen door stewards die rekening houden met hun mobiliteit en beschikken, indien nodig, over rolstoelen. Zij regelen daar ook het verkeer, tonen de mensen aan de ingang welke lijn, allen verschillend van kleur, ze dienen te volgen, meten de temperatuur en zorgen voor hulp in de wachtzalen.
Daarnaast hebben we de onthaalmede- werkers die helpen met het invullen van de documenten. Dan heb je de coördinatoren die alles in het centrum zelf regelen maar ook onderling contact hebben met andere centra. Naast de vaccinatoren is er ook een apotheker en een dokter aanwezig.’

Schrik voor besmetting?
‘Eigenlijk niet. Wij passen de nodige veilig- heidsmaatregelen toe, dragen een mond- masker, ontsmetten alles,… Iemand die te dicht bij mijn desk komt zal ik vriendelijk vragen om een meter achteruit te gaan.’

Hoe reageren de mensen?
‘Soms zijn ze bang voor de spuit zelf, ongerust over het soort vaccin, rond geruchten over mogelijke bijwerkingen,…
Ik hoor van de stewards dat mensen bij hun aankomst soms angstig zijn, maar bij het verlaten van het centrum echt wel blij zijn. Soms treedt er een soort stijfheid op in de gevaccineerde arm; een rechtshandige dame wilde juist dáár haar prik met de opmerking dat haar man dan het huishouden kon verzorgen…’

Wat na corona?
‘We wachten al 2 jaar om naar Namibië te gaan, heel veel gaan eten, genieten en helpen waar men ons nodig heeft!’

Datum interview:  april 2021 

Dirk VAN HENDE
Doornweg – Wichelen

vrijwilliger vaccinatiecentrum Wetteren

Wie is…?
Gepensioneerd spoorwegambtenaar, gehuwd, vader van 2 kinderen die reeds het huis uit zijn; mijn echtgenote, ook met pensioen, mag binnenkort eveneens helpen in het centrum.

Werd u gevraagd?
Gezien ik bestuurder ben bij verschillende verenigingen, weet ik hoe belangrijk een vrijwilliger is, daarom heb ik me spontaan aangeboden.

Wat doet u daar precies?
Ik heb mij opgegeven voor meerdere functies: steward op de parking en ook binnenin het centrum.
Met 2 of 3 collega’s begeleiden we de mensen op de parking, duiden de parkeerplaatsen aan, rekening houdend met hun mobiliteit en zorgen dan voor een ontsmette rolstoel, indien nodig.
Binnenin het centrum zelf verzorg ik de begeleiding tussen de medische balie naar de een van 8 vaccinatoren die vrij zijn om de prik toe te dienen (Pfizer of AstraZeneca, volgens beschikbaarheid). Ik bevoorraad hen ook van de spuiten die op voorhand reeds opgetrokken zijn door de apothekers.
Wij ontvangen daarvoor een vrijwilligersvergoeding en gisteren kreeg ik zelfs leuke attentie!

Taakverdeling in het centrum zelf?
In Wetteren zelf zijn er meer dan 500 vrijwilligers, 20 tot 30 personen per shift.
Aan de inkom dienen de mensen de identiteitskaart en vaccinatiebrief aan de stewards te tonen. Ze meten ook de lichaamstemperatuur en er wordt ook gevraagd om hun handen te ontsmetten.
Dan schuiven ze door naar een onthaalbediende aan een loket, waar ze de gegevens worden nagezien en die deze dan in de computer inbrengt. Daar wordt ook een kleurensticker (genummerd van 1 tot 4) aangebracht voor een van de vier te volgen vaccinatielijnen.
Vervolgens neemt men plaats in een wachtruimte (volgens kleur en nummer) in afwachting dat de stewards de mensen verwijzen naar een balie waar verpleegkundigen de medische gegevens (medicatie, allergieën,…) noteren. Daar krijgen ze een kaart met de naam van het vaccin, de datum van de eerste en tweede prik. Net voor de vaccinatie gaat men naar een kleine doorgang waar het lotnummer van het vaccin genoteerd wordt op de kaart. Na de prik vragen wij de mensen om een kwartier te wachten (er zijn weinig problemen) en ze ontvangen daar een badge met de tekst “Ik ben gevaccineerd”. Momenteel zijn de 70-plussers aan de beurt. Het medisch team (artsen, apothekers, verpleegkundigen) dragen een witte stoffen jas en de stewards hebben een wit hesje aan.

Werkuren?
Ik ben nu meer dan een maand actief en heb mij ingeschreven voor 2 tot 3 halve dagen per week. Afhankelijk van mijn shift werk ik in de voormiddag van 08:30 tot 13:00 en in de namiddag van 12:30 tot 17:30, afhankelijk van het aantal beschikbare vaccins uiteraard. Via een App vernemen wij wanneer wij ons kunnen inzetten en achteraf krijgen wij dan de bevestiging. Momenteel worden er 1 000 mensen per dag uitgenodigd voor de vaccinatie maar in de toekomst is het streefdoel ruim
2 000 personen.

Schrik voor besmetting?
Nee, eigenlijk niet. Wij blijven toch afstand houden én met mondmasker, voor mij is het veilig.

Hoe reageren de mensen na hun prik?
Sommigen komen onzeker binnen maar na de vaccinatie zijn ze zó opgelucht, blij, tevreden, ze danken ons dat alles zo goed, zo vlot ging.

Wat na Corona?
Reizen met onze camper naar Kroatië, de Balkanlanden en fietsen langs de Donau.
En ook met onze wandelclub willen wij graag terug de draad opnemen.

Datum interview: 20 april 2021 via FaceTime

Nadine ANECAERT
Dorp – Wachtebeke

vrijwilliger vaccinatiecentrum Wachtebeke

 

Wie is?
Ik ben gepensioneerd, 65+ en mijn man is ook vrijwilliger in Puyenbroeck. Vroeger café-uitbaatster en daarna gewerkt als poetsvrouw in het klooster. Buiten coronatijden verzorgen wij op zondag de cafetaria in het woonzorgcentrum De Mey.

Werd u gevraagd als vrijwilliger?
Via de website van onze gemeente vernamen wij dat er vrijwilligers gezocht werden en wij hebben ons, uit sociaal engagement, spontaan aangemeld. Tot nu toe kregen wij weinig tegenslag in het leven, dus we vinden dat we als gezonde mensen, met tijd , iets moeten betekenen voor anderen. Je krijgt er zoveel voor terug!
Mijn broer en schoonzus zijn daar ook vrijwilliger en mijn 2 andere zussen staan op de wachtlijst.

Taakverdeling in het centrum?
Aan de parking in het provinciaal domein staan twee stewards klaar om de mensen op te vangen en indien nodig zorgen zij ook voor een rolstoel.
In het centrum zelf wordt de temperatuur genomen en vragen wij om de handen te willen ontsmetten. Indien de netheid van het mondmasker te wensen overlaat, bezorgen wij, met een kwinkslag uiteraard, een nieuw!
Als de mensen te vroeg zijn volgens het voor hen voorziene tijdsblok (elke 2’ wordt er iemand uitgenodigd), moeten zij nog plaatsnemen in een wachtruimte vooraleer te worden geregistreerd.
Dat gebeurt met de computer aan een van vier balies op vertoon van de identiteitskaart en oproeping. Daar ontvangt men de vaccinatiekaart (met de datum van de 2de prik) en een sticker, verschillend van kleur volgens één van de vier blokken.
Na opnieuw de handen te hebben ontsmet, vraagt men om terug plaats te nemen vooraleer naar de verpleegkundigen te gaan…en daar zorg ik als steward voor de goede gang van zaken…
Aan de verpleegpost wordt de medische geschiedenis (medicatie, allergieën,…) gevraagd en daarna volgt de vaccinatie.
Het is dan nog een kwartier wachten om te zien of er geen problemen optreden.
Aan de exit moet men nog uitchecken met behulp van een computer.

Werkuren?
Via een App (CrewPlanner) kunnen wij onze beschikbare data/uren opgeven.
Wij kunnen kiezen voor een shift van 08:30 tot 12:30 of van 12:30 tot 17:30 maar ook voor een volledige dag.
Vervolgens krijgen wij een mail met onze planning en de vraag om dit te willen bevestigen.
Momenteel werkt men 3 dagen per week, alles is afhankelijk van de beschikbaarheid van de vaccins.
Ik ontvang daarvoor een vergoeding van ongeveer 4€ per uur niettegenstaande ik daar niet voor koos bij mijn inschrijving!
Het centrum ligt op een kwartier fietsen van bij mij thuis en ik werk in een enthousiast team van 30 personen per shift!

Schrik voor besmetting?
Nee, nee, ik ben zeer voorzichtig, altijd masker en straks heb ik geen vel meer aan mijn handen door het veelvuldig ontsmetten.

En hoe reageren de mensen na hun prik?
Bij het binnenkomen “eindelijk is het zo ver” en zeer positief na de prik.
Nu de ‘jongere’ mensen aan de beurt zijn beginnen we het verschil te voelen.
Minder geduld als er al eens moet gewacht worden; de maatschappij loopt op haar tandvlees…

Wat na Corona?
Weer gaan stijldansen met mijn man, terug het 55-plus koor “Wachtegalen” leiden, de cafetaria doen, en gaan fietsen aan de kust en in Nederland!

Datum interview: 30 april 2021 via WhatsApp
Dit bericht is geplaatst in Non classé. Bookmark de permalink.

Een reactie achterlaten

Je e-mailadres zal niet getoond worden. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *